نگارش انگیزه نامه sop

آزاده میردار
توسط

نگارش انگیزه نامه sop

آموزش نگارش انگیزه نامه sop

نگارش انگیزه نامه sop چیست؟ اگر متقاضی تحصیلات تکمیلی یا دکترا هستید و قصد دارید در دانشگاه مورد علاقه‌تان پذیرفته شوید باید یک انگیزه نامه بنویسید. ممکن است این سخت‌ترین چیزی باشد که می‌نویسید. با نگارش ۱ یا ۲ صفحه می‌توانید سرنوشت خود را رقم بزنید.


نگارش انگیزه نامه sop

نگارش انگیزه نامه SOP یا statement of purpose بدین شرح است. همانطور که گفته شده نگارش sop مختص متقاضیان دکترا و افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند است. اگر در مورد علایق یا تجربیات خود می‌نویسید بهتر است آنها را واضح و با جزئیات شرح دهید. با این کار می‌توانید نظر کمیته پذیرش دانشگاه مورد نظر را به خود جلب کنید. کمیته‌ی پذیرش در انگیزه‌نامه شما به انگیزه، صلاحیت و توانایی شما به عنوان یک دانشجو توجه می‌کند.

بهتر است نامه خود را با یک یا دو جمله تاثیرگذار آغاز کنید. با این کار علاقه و انگیزه خود را به کمیته پذیرش دانشگاه مورد نظر نشان خواهید داد. به عاملی که موجب علاقه شما به رشته مورد نظرتان شده است فکر کنید. سعی کنید آن را به شیوه ای تأثیرگذار ولی درست و صادقانه شرح دهید.

 

به تجربیات حرفه ای که در زمینه رشته مورد علاقه خود کسب نموده‌اید اشاره کنید. اگر در گذشته به یک پروژه تحقیقاتی پرداخته‌اید و تخصص ویژه‌ای دارید حتماً آن را ذکر کنید. سعی کنید به جای پرداختن به تجربیات خود در مدرسه در مورد مهارت‌ها و توانایی‌های دوره دانشجوی خود بنویسید.

 

بخشی از نامه خود را به رشته ای که به آن علاقه دارید اختصاص دهید. از کلی گویی بپرهیزید. اگر به مطالعات اجتماعی علاقه مند هستید به موضوعاتی که این علم به آنها می پردازد (مثل بهداشت عمومی یا تعامل اجتماعی و غیره) اشاره کنید. در این قسمت باید دلیل خود را برای انتخاب آن دانشگاه نیز ذکر کنید. شاید بهتر باشد برای نوشتن این بخش به وب سایت آن دانشگاه مراجعه کرده و در مورد رشته مورد علاقه خود اطلاعات کسب کنید.

 

به اهداف و آینده خود فکر کنید. در مورد اهداف خود با یک مشاور صحبت کنید.

 

به سوالی که از شما پرسیده می شود دقت کنید. این سوال‌ها کلی هستند. مثلا از شما درخواست میشود از علایق و تجربیات خود در رشته مورد نظر یا نقش آن در آینده خود بنویسید.

 

سعی کنید با علم و توانایی خود کمیته پذیرش را شگفت زده کنید. حداقل یک پاراگراف از متن را باید به رشته مورد علاقه خود اختصاص دهید. سعی کنید به هر آنچه در ارتباط با رشته مورد نظر می‌دانید به اختصار اشاره کنید. برای این کار می‌توانید به تئوری‌های امروزی، کتاب‌ها و موضوعات مرتبط بپردازید. از استفاده از کلمات پرکاربرد در رشته مورد نظرتان نترسید. به یاد داشته باشید که این نامه را برای افرادی می‌نویسید که از نظر علمی با شما در یک سطح هستند.

 

در انگیزه نامه sop نباید متواضع باشید. در مورد موفقیت ها و دستاوردهای خود  بنویسید. یادتان نرود که هدف تحت تاثیر گذاشتن کمیته پذیرش دانشگاه است.

 

اگر علاقه دارید با فرد خاصی در دانشگاه مورد نظر کار کنید حتماً آن را در انگیزه نامه ذکر کنید.

 

سعی کنید مختصر و مفید به هر موضوع بپردازید. این نامه باید بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه یا دو صفحه باشد. اگر در فرم درخواست‌ تعداد کلمات مشخص شده است سعی کنید آن را رعایت کنید.


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
  • زبان آموز
    نیک روش

    چه عجیب و جالب توی ایران به همچین چیزی بر نخوردم خیلی جالب بود برام تشکر بابت این مطلب

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

دوره تدریس آزمونهای تخصصی زبان English Lg Testتدریس آزمونهای تخصصی زبانآزمون تخصصی زبانمقاله آزمون pteآزمون pteآزمون تخصصی زبان