محاسبه نمونه اسپیکینگ آیلتس

آزاده میردار
توسط

محاسبه نمونه اسپیکینگ آیلتس

آموزش محاسبه نمونه اسپیکینگ آیلتس ielts speaking

محاسبه نمونه اسپیکینگ آیلتس سوال اکثر زبان آموزان است. واقعا در آزمون آیلتس چه نوع speaking باید داشته باشیم تا بتوانیم نمره ایده‌آل‌مون و کسب کنیم؟ باز هم سراغ همکار و استاد عزیزمون آقای جعفری رفتم و از ایشان خواستم در مورد نحوه‌ی محاسبه نمونه اسپیکینگ آیلتس توضیح دهند.


محاسبه نمونه speaking  آزمون آیلتس

تا بحال به این موضوع فکر کرده‌اید که محاسبه نمونه speaking آزمون آیلتس چگونه صورت می‌گیرد؟ این موضوع همیشه در کانون توجه زبان آموزان و مدرسین زبان انگلیسی بوده است. علاوه بر این، متقاضیان آیلتس همواره برای این موضوع کنجکاو بوده‌اند. با دانستن نحوه‌ی امتیازبندی آزمون speaking آیلتس می‌توانید تمرکز خود را بهینه‌تر صرف اجتناب از اشتباهات در آزمون آیلتس نمایید؛ زیرا بدین ترتیب خواهید دریافت که مصححین آزمون speaking آیلتس به دنبال چه مواردی بوده و بر اساس آن چگونه به مصاحبه‌ی شما نمره اختصاص می‌دهند. این مطلب راهنمایی و خط مشی کلی را برای معیار های نمره دهی، محاسبه‌ی اسپیکینگ آیلتس و توجه مصححین آیلتس معرفی می‌نماید.

به طور کلی برای آزمون speaking چهار معیار اصلی وجود دارد :

روانی و انجام  fluency and Coherence

در این معیار به روانی مکالمه‌ی انگلیسی‌تان و نحوه‌ی اتصال ایده‌ها و جملات به یکدیگر توجه می‌شود.

تلفظ Pronunciation

همانطور که از نام معیار تلفظ Pronunciation پیداست، صحت و درستی تلفظ لغات انگلیسی در کانون توجه این معیار قرار دارد.

منابع واژگان Lexical Resources

در معیار منابع واژگان، صحت و درستی و اعتبار لغات و واژگانتان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دامنه و صحت گرامری Grammatical rage and accuracy

معیار دامنه و صحت گرامری Grammatical rage and accuracy شرکت کنندگان آزمون speaking آیلتس را از جنبه‌ی صحت و گسترش ساختار‌های زبان انگلیسی مورد استفاده و ارزیابی قرار می‌دهد.

البته نباید از این نکته غافل شد که ما با آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی IELTS مواجه‌ایم و مصححان و ارزیابان آزمون آیلتس برای تفسیر این معیار‌ها با توجه به آزمون آیلتس آموزش دیده‌اند. بنابراین هنگام تمرین و مشاهده‌ی فیلم‌ها نمونه آزمون speaking آیلتس به جزئیات آن دقت نمایید. در تئوری، بین مکان‌ها و کشورهای مختلف برگزار کننده‌ی ielts تفاوتی وجود ندارد زیرا همه ارزیابان آزمون آیلتس به طور یکسانی به این معیار‌ها توجه می‌کنند.

یک نکته‌ی بسیار مهم این است که در تمامی معیار‌ها، ایده‌ی کلیدی، واضح بودن است. اگر شما بتوانید ایده‌ها و پاسخ های‌تان را به وضوح بیان کنید، دیگران نیز به وضوح شما را درک می‌کنند.

اما، روانی در مکالمه یا Fluency ترکیبی از سرعت مکالمه، طول پاسخ و مکث های به جا و مناسب می باشد. انجام پاسخ نیز توانایی شرح و بسط پاسخ، ارائه ی پاسخ های مناسب به سوالات، افزودن جزئیات برای توضیح و نمایش پاسختان، و اتصال جملات مختلف با استفاده از گرامر های متنوع و حروف ربط مناسب است.

به خاطر داشته باشید که پاسخ‌های خیلی سریع و طولانی الزاما نتیجه‌ی خوبی به همراه ندارد زیرا ممکن است مواردی از قیبل تلفظ نادرست و یا کمبود انسجام وجود داشته باشند که به طور جداگانه ارزیابی می‌شوند. پس، پاسخ های سریع و بلند تضمین کننده‌ی نمره‌ی مناسب برای قسمت speaking آیلتس نمی‌باشند. نکته‌ی مهم دیگر، ارائه‌ی پاسخ مناسب و مرتبط با سوال مطرح شده است که می‌تواند در امتیازتان تاثیر گذار باشد. برای یک تلفظ مناسب، واضح و قابل فهم در زبان انگلیسی، ویژگی‌های زیر می‌بایست رعایت شوند:

 • تلفظ پایه‌ی لغات مورد نظر
 • صداهای پیوند دهنده‌ی مکالمه
 • استرس گذاری مناسب روی جملات زبان انگلیسی
 • استفاده صحیح و بجا از آهنگ جملات انگلیسی تا Intonation که به دو صورت صعودی و نزولی هستند.

توجه داشته باشید که موارد فوق هنگام مکالمه، از اهمیت بیشتری در مقایسه با لهجه‌های بریتانیایی و امریکایی زبان انگلیسی برخوردار هستند.

درباره منابع واژگان نیز مهم نکته وضوح است ؛ آیا شما لغات کافی برای توضیح و بیان نظرات خود به زبان انگلیسی را می‌دانید؟ این امر توسط توانایی شما در موارد زیر مورد قضاوت واقع می‌شود.

 • داشتن دایره‌ی لغات کافی برای بحث راجع به موضوعات مختلف
 • استفاده صحیح و به جا از لغات انگلیسی

در صورت نداشتن لغات مورد نیاز، توانایی توصیف خود و ایده‌هایتان نیز از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

یکی از اشتباهات رایج در این زمینه، استفاده از لغات طولانی است، بدون اینکه به مفهوم و کاربرد درست آن‌ها تسلط کافی داشته باشیم. حتما از این اشتباه اجتناب بورزید!

دو نکته‌ی اساسی برای دامنه و صحت گرامر‌ و ساختارهای انگلیسی مورد استفاده در آزمون speaking آیلتس وجود دارند که می‌بایست به آنها توجه ویژه‌ای نمود‌:

از اشتباه‌های گرامری، علی‌الخصوص در مورد زمان‌های مختلف بپرهیزید.

از دامنه‌ی مناسبی برای ساختارهای گرامر انگلیسی استفاده کرده و تلاش کنید از قواعدی مانند حال ساده و گذشته ساده، به طور کلی جملات ساده دوری کنید.

همه‌ی این 4 معیار اصلی برای ارزیابی آزمون speaking آیلتس در طول سه بخش در این آزمون مورد سنجش قرار می گیرند، بنابراین از ابتدای آزمون speaking تا پایان آن تمرکز خود را حفظ نمایید. اگر چه صدای مصاحبه شما ضبط می‌شود،  ولی امکان اختصاص نمره به شما در طول امتحان توسط مصاحبه گیرنده‌ها وجود دارد.

برگرفته از آریانا اسکول

برای اختصاص یک امتیاز به شما، همه‌ی این 4 معیار به طور یکسان در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تمرکزتان را تنها روی یکی از آنها صرف نکنید و بر همه‌ی 4 مورد تسلط داشته باشید. شما برای هر معیار نمره‌ای از سقف 9 دریافت کرده و سپس میانگین این نمرات به عنوان امتیاز speaking شما در آزمون آیلتس اعلام می شود. در ادامه یه یک نمونه از اسپیکینگ در آزمون ایلتس توجه کنید.

 

 

Special gift

Describe the best present/gift you have received:

 • Who send it? What is the gift? What is it for?
 • When did you receive it?
 • Detail information about the present.

Last year, my wife celebrated my birthday at home. She bought a electronic dictionary as birthday gift. I like the electronic dictionary very much. It’s blue and quite small. It fits into my pocket. I remember at that time, my wife said to me: “she decided to immigrate to Canada with me. In future, we must study very hard. And she hoped that the electronic dictionary could help me to improve my English.” On that day, I was very happy because my wife agreed to immigrate to Canada finally. Also, with the help of the electronic dictionary, I made such rapid progress that before long I began to write articles in English.


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
 • زبان آموز
  محمد

  محاسبه منظورتون همون نمرده دهی یا بارم بندی مهارت speaking آیلتس هست؟

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

دوره آزمون آیلتس در یک نگاه ielts testآزمون آیلتس در یک نگاهآزمون تخصصی IELTSآموزش ثبت نام آزمون آیلتس IELTSثبت نام آزمون آیلتسآزمون تخصصی IELTS