تلفظ لغات انگلیسی

آزاده میردار
توسط

تلفظ لغات انگلیسی

آموزش تلفظ لغات انگلیسی stress pronunciatin

تلفظ لغات انگلیسی یکی از بخش‌های مهم و کاربردی در مکالمه و لیسنینگ listening است. در بسیاری از موارد که فایل‌های صوتی برای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی موجود نیست، یکی از ابزارهای مهم و راهنمای خواندن، استفاده از کدهای فونتیک و دیگر سمبل‌های آواشناسی بخش حروف مصوت و صامت است که در بحث‌های پیشین به آن پرداخته شده است. تلفظ لغات انگلیسی فرصتی را فراهم می‌آورد تا شما بتوانید در این قسمت با استرس یا تکیه و انواع آن آشنا شوید.


تلفظ لغات انگلیسی بخش تکیه stress

تلفظ لغات انگلیسی در بخش تکیه یا stress، یکی دیگر از مباحث pronunciation در زبان انگلیسی است. اگر کلمه‌ای بیش از یک سیلاب یا هجا داشته باشد، یکی از سیلابها با فشار و تاکید بیشتری تلفظ می‌شود که این فشار را تکیه یا استرس stress می‌نامیم.

برای مثال دو کلمه absolute و depend را در نظر بگیرید که تكيه صدا به ترتیب روی سیلاب اول و سیلاب دوم قرار دارد، بدین صورت: ˈ/æbsəluːt/ و /dɪˈpɛnd/ است. 

بنابراین علامت استرس بخش اول یا نشانگر تكيه صدای اصلی یا نخستین (primary stress) است. نشانگر تكيه صدای فرعی یا ثانویه (secondary stress) است مانند کلمه /pronunciation  /prəˌnʌnsɪˈeɪʃən.

در واژه های چند سیلابی، اهمیت تکیه صدا و رعایت آن به مراتب روشن‌تر می‌گردد. برای مثال کلمه interesting را در نظر بگیرید که به چهار صورت زیر قابل تفکیک است (حروف بزرگ محل تکیه صدا را نشان می‌دهد).

INteresting , inTEresting , inteRESTing , interestlING که البته تلفظ اول صحیح است. گرچه تلفظ سوم نیز در برخی نقاط به کار می‌رود.

در واژه های ترکیبی یا مرکب که جدا نوشته می‌شوند، غالبا تكيه صدا روی واژه دوم می‌آید مانند national park. گاهی نیز تكيه صدا روی کلمه اول قرار می‌گیرد، مانند /post office، /pəʊst ˈɒfɪs.

در تلفظ اصطلاحات، تكیه صدا روی کلمه ما قبل کلمه اصلی اصطلاح می‌آید مانند دو نمونه زیر:

at ‘any rate

for the ‘most part

چنانچه در اصطلاحی بیش از یک واژه اصلی یا کلیدی به کار رفته باشد، تكیه اصلی روی واژه کلیدی آخر می‌آید. بدیهی است این واژه می تواند «اسم»، «فعل»، «صفت» یا «قید» باشد.

در اصطلاح separate the sheep from the goats (خوب را از بد جدا کردن دو کلمه کلیدی عبارتند از sheep و goats که تکیه روی goats قرار می‌گیرد.

در اصطلاح play fast and loose with (شل کن سفت کن در آوردن، گربه رقصانی کردن)، تكيه اصلی روی کلمه loose که قید دوم است قرار میگیرد.


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.33 (3 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
  • زبان آموز
    سمیرا

    بخش تلفظ لغات یکی از سختترین و بدترین بخش آموزش انگلیسی هست
    ممنون از این توضیحات خوبی که دادید

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

آموزش تلفظ کلمه with در انگلیسی with pronunciationتلفظ کلمه with در انگلیسیمکالمه مقدماتیآموزش میوه‌ها در انگلیسی fruits in Englishمیوه‌ها در انگلیسیمکالمه مقدماتی