تلفظ انگلیسی در تکیه متغیر

آزاده میردار
توسط

تلفظ انگلیسی در تکیه متغیر

آموزش تلفظ انگلیسی در تکیه متغیر phonetics

تلفظ انگلیسی در تکیه متغیر مربوط به تغییر مکان استرس در کلمات انگلیسی است. در این پست آموزشی تغییر تکیه در اسم،قید، و یا صفات و کلمات مرکب مطرح می‌شود. تلفظ در انگلیسی از جمله مباحث آموزشی و مهم در بخش آواشناسی است که در دوره‌های آموزش مقدماتی مکالمه زبان انگلیسی طلوع کمبریج تدریس می‌شود. درس تلفظ انگلیسی در تکیه متغیر را مطالعه نموده درصورت پرسش در پایین صفحه سوال خود را ارسال نمایید.


تلفظ انگلیسی در تکیه متغیر Shifting Stress

در تلفظ انگلیسی در تکیه متغیر مواردی داریم که تکیه تغییر مکان می‌دهد و از سیلابی به سیلاب دیگر حرکت می‌کند. این جابجایی غالبا در مواردی صورت می‌گیرد که اسم (یا صفت) و فعل یک واژه دارای املای یکسان باشد. در واقع این جابجایی علامت تشخیص و تفکیک بسیار خوبی است که به حالت دستوری و معنی واژه پی ببریم. به عنوان یک قاعده کلی می‌توانیم بگوییم که در حالات اسم و صفت، تکیه واسترس روی سیلاب اول و در حالت فعل روی سیلاب دوم یا بعدی قرار می‌گیرد. بنابراین کلمه discharge اگر /dɪsˈʧɑrʤ’/ تلفظ شود «اسم» است و اگر /dɪsˈʧɑrʤ/ ( استرس بر روی بخش دوم قرار دارد ) تلفظ گردد «فعل» است. واژه frequent با تلفظ /ˈfrikwənt’/ «صفت» و به صورت /ˈfri’kwənt/ فعل می‌باشد. (استرس بر بخش دوم وارد می‌شود.)


تغییر محل تکیه یا استرس

در تغییر محل تکیه یا استرس می‌توان دید که گاه گوینده برای تأکید ممکن است محل تکیه را تغییر دهد که این حالت بیشتر در مورد قیود پیش می‌آید. مثلا كلمه absolutely در حالت عادی /ˌæbsəˈlutli’/ و در حالت تأكیدی      /ˌæbsəˈlutli/ تلفظ می شود. در انگلیسی امریکایی تغییر محل تکیه چنان تداول یافته است که قیود را اغلب به صورت تأکیدی آن تلفظ می‌کنند.


تکیه stress در واژه‌های مرکب

تکیه stress در واژه های مرکب (compounds) الگوی خاص خود را دارد. هنگامی که صفت اسم را تعریف کند، غالبا تكيه اصلی روی اسم قرار می‌گیرد. مانند silver ‘fish اگر صفت و اسم ترکیب شوند تا اسم مرکب ساخته شود، تکیه اصلی اغلب روی واژه اول قرار میگیرد. مانند silver – fish ‘ (نوعی حشره بی بال). در ترکیب دو اسم نیز همین قاعده رعایت می‌شود چه در تشکیل اسم مرکب خط تیره به کار رفته باشد و چه نرفته باشد. مانند

ghost-writer’

bus – stop’ 

field sports’


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
  • زبان آموز
    محمد

    جالب بود تا حالا به این موضوع دقت نکرده بودم

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

آموزش میوه‌ها در انگلیسی fruits in Englishمیوه‌ها در انگلیسیمکالمه مقدماتیآموزش تلفظ R در زبان انگلیسیتلفظ R در زبان انگلیسیمکالمه مقدماتی