تدریس گرامر مقدماتی زبان انگلیسی

آزاده میردار
توسط

تدریس گرامر مقدماتی زبان انگلیسی

دوره تدریس گرامر مقدماتی زبان انگلیسی grammar elementary

در تدریس گرامر مقدماتی زبان انگلیسی بر خلاف مدرسه و دانشگاه که هم وقت طولانی از دانش‌آموزان و دانشجویان می‌گیرد و هم کسالت زیادی ایجاد می‌کند، بهتر است به طور غیرمستقیم کار شود. وقتی صحبت از “غیر مستقیم” می‌شود منظور این است نکته گرامری لازم نیست دائم توضیح داده شود، بلکه تا آنجا که ممکن است در هنگام صحبت کردن اشکالات زبان آموز بارها و بارها اصلاح شود تا در نتیجه این اصلاحات، نکته گرامری در ذهن او ملکه شود. با توجه به اینکه در مدارس ایران برای آموزش زبان از روش grammar translation استفاده می‌شود و این متد یکی از قدیمی‌ترین متدهای دنیاست، می‌توان نتیجه گرفت که با وجود این متد، گرامر در تمرینات متفاوتی کار می شود و اکثریت زبان آموزان پیشینه خوب گرامری دارند.


تدریس گرامر مقدماتی انگلیسی

در تدریس گرامر مقدماتی انگلیسی، زبان آموز باید روزانه جملاتی بسازد تا زمان مربوطه را یاد بگیرد. یادگیری گرامر به هیچ وجه نباید به شکل فشرده باشد. بلکه به طور موازی همزمان با مهارت‌های دیگر آموزش داده شود. در غیر این صورت، سبب گیجی، فراموشی و یا زدگی او می‌شود. هر هفته حداکثر دو زمان کار شود. و دائم در کلاس از زبان آموز خواسته شود که جملاتی با آن زمان بسازد. وقتی 4 تا 5 زمان آموزش داده میشود زبان آموز احساس می‌کند روند یادگیری رو به رشدی را تجربه می‌کند، اما کم کم با آموزش نکات گرامری، زبان آموز احساس می‌کند که اولین زمانها را هنگام صحبت کردن درست بکار نمی برد. جای تعجبی ندارد که استرس و نگرانی زبان آموز بیش از پیش می‌شود. در چنین مواردی باید زبان آموز را آرام کرد و در این مورد توضیح کامل داد که اصولا برای برخی از آنها اتفاق می‌افتد. بخصوص در تدریس ما که به شکل خصوصی است، این مسئله خیلی طبیعی است. در نتیجه در تدریس گرامر مقدماتی انگلیسی باید تمرینات را در کلاس انجام داد و بیشتر از گذشته اشکالات گرامری زبان آموز را هنگام صحبت اصلاح کرد.


تکنیک‌ها در تدریس گرامر مقدماتی

تکنیک‌ها برای تدریس گرامر بدین شرح است، در اولین مرتبه باید نکته گرامری به انگلیسی و سپس به فارسی توضیح داده شود تا برای زبان آموز جا بیفتد. تمریناتی در کتاب گرامر و کتاب متد باید ارائه شود و برای جلسه بعد هم تکرار شود . اما به جای تکرار زیاد حل تمرین، توصیه می شود که در هنگام صحبت کردن به گرامر بسیار دقت شود. اینکه برخی موسسات دائما تاکید دارند «فقط حرف بزنید نگران نباشید» چطور این امر امکان پذیر است… و کاملا اشتباه است. این مسئله فقط برای کسانی صدق می‌کند که خجالتی یا دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، یا استرس بالایی دارند و یا تجربه بدی در یادگیری زبان داشتند. مثلا معلم باتجربه‌ای نداشتند یا اولین معلم زبانشان را دوست نداشتند و … . در طول 15 سال تدریس زبان انگلیسی تا حالا نشده کسی از زبان متنفر باشد و اولین معلم زبانش را دوست داشته باشد. شخصا معلمان راهنمایی و دبیرستانم را خیلی دوست داشتم و مدیون زحمات آنها هستم. آنها به من اعتماد به نفس خوبی می‌دادند. بنابراین برای این افراد در جلسات اول تا سوم یا چهارم اجازه می‌دهیم که فقط حرف بزنند همینکه شروع به صحبت انگلیسی می‌کنند، تصحیح مدرس از گفتار زبان نیز آغاز می‌شود. بارها زبان آموزان تاکید دارند که زبان را بدون گرامر می‌خواهند یاد بگیرند و من همیشه می گویم حتما…چون آنها باور دارند که گرامر سخت و وقت گیر است. کاری که شخصا انجام می‌دهم این است که وقتی زبان آموز شروع به صحبت می‌کند نکته گرامری مربوطه را توضیح می‌دهم و همزمان در جملات او تصحیح می کنم و به این شکل سختی آنها در یادگیری گرامر مقدماتی زبان انگلیسی در مکالمه را کاهش می دهیم.


کتاب‌ها و منابع آموزشی

کتاب‌ها و منابع آموزشی معتبر، بهترین شیوه برای تدریس گرامر مقدماتی انگلیسی است. استفاده از کتابهای گرامر سری 1. Grammar in use از سطح پایه تا پیشرفته است. basic، intermediate, advanced

2. practical English Usage ،Michael Swan
این کتاب به عنوان منبعی کامل محسوب می‌شود و مطالب بسیار گسترده و کاربردی است.

3.Understanding and Using English Grammar
Betty Azar
در سطوح basic, intermediate, advanced

مریم میردار

مدیر آموزش


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
  • زبان آموز
    جواد

    چه جالبه نمیدونستم تکنیک تدریسی هم هست
    پس هر گروه آموزشی زبان انگلیسی ویژگی های خاص خودشون رو دارن با توجه به تکنیک ها و روشات تدریسشون

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

آموزش آپاستروف s در زبان انگلیسی apastrophآپاستروف s در زبان انگلیسیگرامر مقدماتیآموزش خواندن اعداد اعشاری و کسری در انگلیسی decimals numbersخواندن اعداد اعشاری و کسری در انگلیسیگرامر مقدماتی