تدریس درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی

آزاده میردار
توسط

تدریس درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی

تدریس درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی comprehnsion

تدریس درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی یکی از دغدغه‌های اصلی مدرسین در تدریس درک مطلب زبان انگلیسی، و تقویت مهارت درک مطلب است. از اینرو تصمیم گرفتیم اطلاعات مورد نیاز شما در کسب اطلاعات بیشتر مبنی بر پرورش مهارت درک مطلب پیشرفته را با بررسی مفاهیم و تئوری‌های زبان انگلیسی بطور اجمالی بررسی نماییم.

در آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، علاوه بر تقویت مهارت مکالمه انگلیسی شما و تمرکز بر مکالمات در سطوح مختلف به تدریس درک مطلب زبان انگلیسی در حیطه مقدماتی و پیشرفته ، با رویکرد فراگیر و تلفیقی متدها تدریس می‌شود.

تدریس درک مطلب پیشرفته انگلیسی

در بحث تدریس درک مطلب پیشرفته انگلیسی، درک مطلب به معنی توانایی خواندن متن، پردازش محتوای متنی و درک مفهوم کلی متون در سطوح بالاتر با دایره واژگان بیشتر و ساختار گرامری پیچیده‌تر است. درک درست از متن مستلزم تسلط به مهارت‌های خاص است. یادگیری واژگان و کسب مهارت‌های فعال در خواندن بخش دیگری از راهکارهای تقویت این مهارت است. بطور خلاصه می‌توان مهارت‌های بنیادی در بهبود خواندن و درک مطلب را به بخش‌های زیر تقسیم کرد:

 • تسلط بر درک واژگان در متن و context
 • پیش بینی رویدادهای بعدی در متن
 • دریافت ایده اصلی از متن
 • دریافت پرسش‌های پاسخ داده شده در متن
 • تشخیص آرایه های ادبی در متن
 • تشخیص هدف، قصد، نیت، و دیدگاه و نتیجه‌گیری نویسنده از نگارش متن

تدریس درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی مستلزم دستیابی به اصول آموزشی و آشنایی با استانداردهای علمی روز است. تا بتوان با اثریخشی بالا به بیشترین بازدهی دست یافت.

 


نحوه تدریس درک مطلب پیشرفته انگلیسی

نحوه تدریس درک مطلب پیشرفته انگلیسی، در این بخش از چهار دیدگاه بررسی می‌شود:

 • Grammatical Approach in Teaching  (روش تدریسِ دستوری)
 • Oral Approach in Teaching
 • English-Only Approach (روش تدریسِ تک‌زبانه (فقط انگلیسی)
 • Translate Approach (روش تدریسِ ترجمه‌ای)
 • Immersive Approach (روش تدریسِ فراگیر)

  

  Grammatical Approach in Teaching  (روش تدریسِ دستوری) 

در روش تدریسِ دستوری بطور کلی دو روش عمده در تدریس گرامر مطرح است که این دو روش عبارتند از deductive  و  inductive. هر دو این روش‌ها دارای نقاط ضعف و قوت خود می‌باشند که تدریس آنها در کلاس به عوامل مختلفی بستگی دارد. و از تمایلات مدرس و شاگردان تا شرایط موارد تدریس متفاوت است. در روش Deductive نوع قرارگیری مطالب و ارائه آنها از بالا به پایین است. این بدان معنی است که مطالب از حالت کاملا عمومی آغاز و به کاملا انحصاری منتج می‌شود. به بیان دیگر مدرس از تئوری کاملا عمومی آغاز می‌کند و سپس بعد از گذشت مراحلی به اصل مطلب در آن مساله گرامری می‌رسد. این در حالی است که در حالت Inductive قبل از تمرینات بر روی نکته خاص، الگو و شکل کلی به شاگردان ارائه می‌شود و سپس با استفاده از آن الگو شاگردان شروع به ساختن الگوهای مختلف و تمرینات زبانی می‌کنند.

Oral Approach in Teaching

تمرکز و تاکید روش روش تدریسِ شنیداری Oral Approach in Teaching بر عناوین زیر است:

لغات: به عنوان یک روش در گسترش مهارت‌های خواندن در این روش کاربرد زیادی دارد. این روش به طور کلی بر یادگیری 2000 لغت و تکرار مداوم آنها تاکید زیاد دارد.

دستور زبان: گرامر در این روش الگوهای زبانی و مدلهای مختلف را مورد تاکید قرار می‌دهد. الگوهایی مانند ترکیب قرارگیری فاعل، فعل، و مفعول. دانش آموزان از این ساختارها برای استفاده و فهم زبان باید بطور مکرر استفاده کنند.

موارد و محتوا: در این مورد سه حالت کلی مطرح است: انتخاب، نمره‌گذاری، ارائه

انتخاب بر روی انتخاب محتوی تاکید دارد. نمره و یا درجه‌گذاری بر روی دسته‌بندی محتویات و فرایند آن اشاره دارد و ارائه نیز به روش و چگونگی ارائه محتویات آموزشی اشاره می‌کند.


English-only Approach  (روش تدریسِ تک‌زبانه (فقط انگلیسی)

روش تدریسِ تک‌زبانه English-only Approach، عمدتا در کلاس‌های بین‌المللی و چند فرهنگی کاربرد زیادی دارد. تاکید در این روش بر روی دو اصل است:

مهارت شنیداری: این فاکتور از عناصر مهم در چنین کلاس‌هایی می‌باشد. در این حالت از شاگردان برای تکرار جملات و ساختارهایی که شنیده‌اند استفاده می‌شود. همچنین تکرار و استفاده مداوم از ساختارهای زبان مبدا منجر به ایجاد الگوهایی در ذهن شاگردان می‌شود که با استفاده از آنها می‌توانند به زبان مقصد بصورت انحصاری صحبت کنند.

مهارت خواندن: در این حالت از شاگردان خواسته میشود تا متن زبانی را که در زبان مقصد می‌خوانند را چندین بار خوانده و سپس به زبان و دانش خودشان و فقط به زبان مقصد تمام مطالب فهمیده شده را بیان کنند و سپس تجربیات خود را در رابطه با آن موضوع بیان کنند.


Grammar Translation Method (روش تدریسِ ترجمه‌ای)   

روش روش تدریسِ ترجمه‌ای از روش‌های تدریس لاتین و یونان باستان اقتباس شده است. در این روش شاگردان قوانین گرامری را فرا گرفته و سپس آن قوانین را با ترجمه کلمه به کلمه از زبان مقصد به مبدا عملی می‌سازند. دانش‌آموزان پیشرفته نیز ممکن است کل متن را بصورت کلمه به کلمه ترجمه کنند. این روش دو هدف عمده دارد. اولین هدف آماده سازی شاگردان برای خواندن و ترجمه ادبیات با استفاده از منابع مشخص است. دومین هدف آن پیشرفت ذهنی و قدرت ادراکی شاگردان است. این روش ریشه در آموزش لاتین دارد زیرا در دهه پنجاه شاگردان از این روش برای ایجاد ارتباط استفاده می‌کردند. اما پس از اینکه این زبان کاربرد خود را از دست داد، روش تدریسِ ترجمه‌ای در بعضی از دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت. البته این روش در حال حاضر کاملا منسوخ شده است و دیگر هیچ‌گونه پایه علمی برای آن وجود ندارد.


Immersive Method  (روش تدریسِ فراگیر)

روش تدریس فراگیر Immersive Method از زبان ثانویه و غیر مادری برای گسترش فهم زبانی دانش آموزان استفاده می‌کند. در حالت کلی زبان دوم به عنوان ابزاری برای یادگیری استفاده می‌شود. این روش در ابتدا در دانشگاه‌های کانادا مورد استفاده قرار گرفت و بصورت دو زبانه در کلاس‌ها اجرا می‌شد. زیرا این کشور دارای دو زبان رسمی می‌باشد: انگلیسی و کانادایی. البته تمرکز بیشتر بر روی زبان فرانسه بوده است زیرا فرانسوی زبانان می‌توانستند به راحتی این زبان را در محیط یاد بگیرند. اما انگلیسی زبانان چندان علاقه‌ای به انجام آن در خارج از کلاس درس نداشتند. این روش در حالت کلی به پایه زمان و میزان استفاده از دو زبان مشخص در کلاس است. البته در حال حاضر روش تدریسِ فراگیر در کلاس‌های مکاتبات و مکالمات تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.


روش تدریس درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی طلوع کمبریج

در روش تدریس درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی طلوع کمبریج به مهمترین مهارت‌هایی که در درک مطلب پیشرفته انگلیسی در کلاس‌های خصوصی طلوع می‌توان اشاره کرد، می‌پردازیم:

مهارتی که بر انجام آنها بصورت مستمر و روزمره تاکید زیادی می‌شود مهارت شنیداری می‌باشد. زیرا مطالب از طریق گفتار و نوشتار توسط ذهن بهتر پردازش می‌شود. نهایتا نحوه‌ی ارائه آموزش درک مطلب خواندن در کلاسهای طلوع کمبریج توجه به این 6 گام مهم است:

1.warm up،  2.short answers  3.Checking 4.correctness 5.repetition  6.Summary

مهارت ریدینگ یکی از مهمترین و پایه‌ای ترین بخش‌های یادگیری زبان خارجی است. در کلاس‌های آموزش زبان‌های خارجه از ریدینگ بعنوان یکی از موارد بسیار ضروری یاد می‌شود. در اینجا به مراحل کار و تدریس این مهارت در کلاسها بطور خلاصه اشاره می‌کنیم:

1.warm up 2. introduction 3. short answers  4.scanning  5.finalization


اساتید خانم و آقا تدریس درک مطلب انگلیسی طلوع کمبریج

انتخاب اساتید خانم و آقا تدریس درک مطلب انگلیسی طلوع کمبریج بر اساس معرفی دوستان، همکاران و گاها از طریق آگهی است. اساتید یک مصاحبه دارند و سپس به زبانی که آموزش می‌دهند رزومه خود را ارائه می‌کنند. در ضمن فرمی را در دفتر ما پر می کنند. جلسه اول را رایگان برگزار می‌کنیم تا زبان آموزان بدون پرداخت وجهی، حق انتخاب استاد مورد دلخواهشان را داشته باشند. معمولا جذب آقایان و خانم‌ها به یک نسبت انجام می‌شود.

همانطور که قبلا اشاره شد، اساتید بر طبق آگهی و معرف به ما معرفی می‌شوند. مصاحبه شفاهی را پشت سر می گذارند. روال کار آموزشی و جذب زبان‌آموز بدین شکل است که در جلسه اول مشاور یا مدیر موسسه به منظور تصمیم‌گیری نهایی و بررسی جزئیات بیشتر امور، در کنار استاد و زبان‌آموز حضور دارند. در این روش نه تنها رضایت زبان‌آموز مورد سنجش مستقیم ما قرار می‌گیرد بلکه عملکرد اساتید محترم و نحوه‌ی تدریس‌شان نیز بازبینی خواهد شد. ضمنا سنجش کیفیت آموزشی کلاس‌های خصوصی طلوع کمبریج در بیشتر موارد بطور متناوب توسط مدیریت مرکز با نظارت مستقیم انجام خواهد شد. جذب اساتید خانم یا آقا بستگی به میزان درخواست تدریس اساتید و تقاضای کلاس از سوی زبان آموز دارد. معمولا رده سنی کودکان تمایل به استاد خانم دارند. با توجه به تقاضای این گروه سنی، ممکن است در فصلی از سال مجبور به جذب بیشتر اساتید خانم باشیم.


نکات پایانی تدریس درک مطلب پیشرفته انگلیسی

درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی، به معنی توانایی درک محتوای متنی است. بطور خلاصه می‌توان تقویت مهارت خواندن و درک مطلب را به درک واژگان، پیش‌بینی رویدادها در متن، دریافت ایده اصلی، پرسش‌ها، و تشخیص نیت نویسنده از خلق متن دانست.

همچنین، نحوه تدریس درک مطلب را از چهار دیدگاه دستوری / Grammatical، شنیداری/aural تک زبانه/English-Only، ترجمه‌ای/Translate، روش تدریسِ فراگیر/Immersive می‌شود بررسی کرد.

شیوه‌ی تدریس مهارت درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی در مجموعه آموزش خصوصی طلوع کمبریج که توسط اساتید خانم و آقای گزینش شده در مرکز انجام می‌شود، با تمرکز بر مهارت‌های یادگیری زبان انگلیسی و تاکید اصلی بر آموزش و تقویت مهارت‌های ریدینگ و لسینیگ می‌باشد.

آموزش خصوصی زبان انگلیسی طلوع کمبریج با ارایه خدمات آموزشی مطلوب در پیشرفت مکالمه زبان انگلیسی و تقویت مهارت‌ درک مطلب در زبان آموزان، خدمات مفیدی ارائه خواهد کرد.


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
 • زبان آموز
  احسان

  توضیح کاملی بود سپاس

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

آموزش خصوصی درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی reading comprehensionآموزش خصوصی درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسیدرک مطلب, درک مطلب پیشرفتهآموزش فقط خدا به زبان انگلیسی God In Englishفقط خدا به زبان انگلیسیدرک مطلب پیشرفته