اهمیت گرامر در زبان انگلیسی

آزاده میردار
توسط

اهمیت گرامر در زبان انگلیسی

چرایی اهمیت گرامر در زبان انگلیسی

اهمیت گرامر در زبان انگلیسی چگونه است؟ یکی از سئوالات رایجی که اکثر غریب به اتفاق زبان آموزان می‌پرسند؛ این است که برای یادگیری زبان انگلیسی گرامر اهمیت دارد یا مکالمه؟ بدین منظور برای پاسخ به این قبیل سئوالات خواستم مطلب مجزایی تحت عنوان اهمیت گرامر در انگلیسی آماده کنم.

اهمیت گرامر در آموزش زبان انگلیسی

توجه به اهمیت گرامر در زبان انگلیسی ما را واداشت تا بیشتر به نقش این مبحث در یادگیری زبان بپردازیم. با مطالعه کوتاهی از منابع معتبر زبان شناسی و دستور زبان می‌توان دریافت، گرامر شیرازه‌ی یک زبان است. ستون و تکیه گاه مجموعه واژگان است که طبق نظم و اصول در کنار هم قرار گرفته‌اند. ساختار منظم در دستور زبان مانند اسکلت بدن است. زیرا با نبودن این ستون‌ها ایستادن و حرکت برای ما ممکن نبوده، گرامر زبان می‌تواند واژگان، پیام‌ها، آواها، علامت‌های یک زبان را در خود جای دهد.

خوب با این تعاریف باید بدانیم اهمیت گرامر تا چه حدی است. کدام روش بهتر است؟ اینکه قبل از شروع زبان دوم توجه محض به دستور زبان داشته باشیم یا اینکه اصلا بدون هیچ توضیحی، تنها به اسپیکینگ بپردازیم و کتابخوانی را به همراه یادگیری لغت آغاز کنیم؟

با توجه به تجربه من در تدریس زبان هر دو روش بالا در دوران مختلف آموزشی در شرایط خاص ممکن است مورد نیاز یک معلم در کلاس آموزش زبان باشد. اما انتخاب یک روش افراطی مثلا داشتن دیدگاه صرف گرامر all-grammar-oriented approach نه تنها به زبان آموز کمک نمی‌کند بلکه ممکن است در هنگام صحبت زبان آموز را با مشکل روبرو کند.

برعکس این ماجرا، بدون توجه به بیان نکات گرامر پایه؛ در تدریس زبان تنها به صحبت کردن و مکالمه بسنده کردن، ممکن است در ترم‌های بالاتر آموزش، روش مناسب باشد اما این متد برای سطوح پایه آموزش انگلیسی نه تنها کمک کننده نیست بلکه یادگیری زبان برای زبان آموز تازه وارد بسیار دشوار و گمراه کننده می‌شود.

با این اوصاف اگر از من بپرسند یادگیری گرامر اهمیت دارد یا نه؟ پاسخ من بلی است. زیرا این مساله بستگی به شناخت مدرس از روش‌های تدریس و ساختار آموزش زبان انگلیسی دارد. اگر مدرس بتواند با تقسیم بندی مفاهیم گرامر در سطوح مختلف آموزشی، برنامه‌ریزی درستی از آموزش داشته باشد، به راحتی نقش و اهمیت گرامر در مسیر یادگیری زبان آموزان دو چندان می‌شود.

البته ناگفته نماند در کتابهای آموزشی استاندارد روز دنیا، اصول و روش گرامر در کنار مباحث آموزشی متمرکز بر مکالمه با درایت بسیاری برنامه‌ریزی شده است. مدرسین با کمک راهنماهای آموزشی و با کمک گرفتن از تکنیک‌های ارائه شده، هر دیسکورس را با تجربه خود تلفیق کرده و آموزش مفیدی را در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهند.


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

دوره آموزش خصوصی گرامر زبان انگلیسییادگیری گرامر زبان انگلیسیگرامر