آموزش خصوصی درک مطلب انگلیسی

آزاده میردار
توسط

آموزش خصوصی درک مطلب انگلیسی

آموزش خصوصی درک مطلب انگلیسی

آموزش خصوصی درک مطلب انگلیسی ، در مرکز خصوصی زبان طلوع کمبریج، زبان‌های انگلیسی و فرانسه در حیطه‌های مختلف به صورت دوره‌های آموزشی فشرده و کوتاه مدت برگزار می‌شود. کلاس‌های مکالمه با متد جدید توسط اساتید داخلی و خارجی تشکیل می‌شود. کلیه کلاسها بصورت تک نفره یا گروهی بنا به درخواست زبان آموز، در محل کار، شرکت یا منزل زبان آموز توسط اساتید خانم و آقا با نظارت کامل مدیریت مجموعه برگزار میشود.
آموزش خصوصی درک مطلب انگلیسی

آموزش خصوصی درک مطلب زبان انگلیسی

آموزش خصوصی درک مطلب زبان انگلیسی چیست و به چه می‌پردازد؟ توانایی درک و مفهوم متن در زبان انگلیسی به نحوه پردازش متن بستگی دارد. البته عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستند، مانند قدرت معنا و ارتباط با دانشی که خواننده دارد. مهارت‌ه‍‌‌ای پایه‌ای نیز در این امر مهم هستند مانند فهمیدن لغات و ارتباط بین اجزای آن. اصولا در حالت ابتدایی و در جهت فهم مطالب، دانستن اجزای جمله از اهمیت فراوانی برخوردار است. شناخت انجام دهنده جمله یا همان فاعل، شناخت نوع فعلی که در جمله اتفاق می‌افتد یا همان فعل از اصول دیگری است که تشخیص آنها در جمله باعث فهم دقیق و بهتر خواننده می‌شود. به عنوان مثال، زبان آموزان انگلیسی معمولا در زمینه علوم ریاضی یا مفاهیم مطالعات اجتماعی از متون آموزشی خود، مشکل درک مطلب دارند. اگر زبان آموز بتواند به درستی تکنیک‌های درک مطلب را یاد بگیرد، به راحتی تسلط کافی به خواندن و درک مفاهیم متون خواهد داشت. آموزش خصوصی درک مطلب زبان انگلیسی در اینجا به دو بخش درک مطلب مقدماتی و پیشرفته تقسیم می‌شود که دربخش‌های بعدی متن بطور جداگانه به هریک می‌پردازیم.


هدف از خواندن و درک مطلب انگلیسی چیست؟

Lydia Breiseth هدف از خواندن reading در انگلیسی را درک مطلب (comprehension) می‌داند. او این مهارت را یکی از سخت‌ترین مهارت‌های زبان انگلیسی در یادگیری، به خصوص یادگیری زبان آموزان انگلیسی (ELLs) معرفی می‌کند.

اگر مهارت خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی را در خود تقویت کنید، به مهارت‌های زیر دست می‌یابید:

 • متون را دقیق می‌خوانید
 • وقایع داستان در متن به راحتی دنبال می‌شود
 • مفاهیم و رویدادهای مهم متن شناسایی می‌شود
 • مدرسین می‌توانند مفاهیم جدیدی را در متون وارد نمایند
 • زبان آموز تمرین‌های متن را به درستی انجام می‌دهد
 • انگیزه و لذت زبان آموز برای خواندن بیشتر متون افزایش می‌یابد و …

آموزش خصوصی درک مطلب مقدماتی زبان انگلیسی

آموزش خصوصی درک مطلب مقدماتی زبان انگلیسی، یکی از سه مهارت آموزشی است که در سایت طلوع کمبریج به آن پرداخته می‌شود. آموزش خصوصی درک مطلب مقدماتی انگلیسی بر سطوح اولیه و آغازین این مهارت پرداخته، و زبان‌آموزان تازه‌وارد به عرصه یادگیری زبان با تمرین و مطالعه مطالب تئوریک مبحث درک مطلب مقدماتی، به مهمترین مهارت مورد نظر ما یعنی خوانداری در حوزه ردینگ، شنیداری و … می‌پردازد. گذراندن دوره آموزش خصوصی درک مطلب مقدماتی زبان انگلیسی فرصتی را فراهم می‌کند تا زبان آموزان بتوانند مهارت درک و دریافت مفهوم از context، متون شنیداری و … را در خود تقویت نمایند.


راههای تقویت درک مطلب مقدماتی انگلیسی

راههای زیادی برای تقویت درک مطلب انگلیسی وجود دارد که بتوان مهارت درک مطلب را در زبان آموزان افزایش داد. اغلب استراتژی‌هایی که معلمان در کلاس‌های خود به کار می‌برند نقطه شروع خوبی است تا نیازهای آموزشی زبان آموزان تامین شود:

 • مدرسین می‌توانند بر دانش اولیه زبان آموز تمرکز کنند. ( یعنی با اطلاعات اولیه زبان آموز به درک بهتر او از متن کمک کنند )
 • ساخت پیشینه دانش زبان انگلیسی برای زبان‌آموزان (زبان آموزانی در کلاس‌ها حضور دارند که ممکن است پیشینه اطلاعات علمی آنها از همکلاسی هایشان پایین‌تر باشد. بنابراین مدرس قبل از شروع درس مخصوصا دروس تاریخ و فرهنگ به این افراد منبع مطالعاتی معرفی کنند.)
 • دانش آموزان را به یک تور مجازی خواندن وارد کنید.
  (هربار که کتابی به دست مدرس می‌رسد، می‌تواند در کلاس به زبان آموزان نشان دهد. مدرس می تواند عنوان فصل‌ها، خلاصه فصل ها، جداول، واژه نامه ها و … را نیز نشان دهد. با این روش زبان آموز ابتدا با کل کتاب و در نهایت با متن های هر بخش آشنا می‌شود.)
 • با گشتی در صفحات فصل آموزشی کمک زیادی به زبان آموز میتوان کرد.

مدرسین می توانند از زبان آموزان بپرسند:

 • در مورد تصویر چه فکر می کنند؟
 • چطور به جزییات پی می برید؟

آموزش درک مطلب انگلیسی
این تکنیک برای متون داستانی و غیر علمی کاربرد زیادی دارد. در مواردی با اشاره به چند سئوال قبل از آغاز متن، یا مطرح کردن یک بحث کوتاه مرتبط با موضوع، می‌توان ذهن زبان آموز را نسبت به محتوا آگاه کرد.
امروز می‌خواهیم نکات مهم درک مطلب را به همه زبان آموزان طلوع کمبریج آموزش بدهیم. این اطلاعات حاصل تجربه مدرسین ما در مجموعه و مطالعات در برخی از سایت‌های خارجی است.


آموزش خصوصی درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی

آموزش خصوصی درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی، یکی از بخش‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی است که زبان آموز پس از گذراندن دوران مقدماتی درک مطلب، وارد این مرحله از یادگیری آموزش خواهد شد. در این مرحله درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی به معنی توانایی خواندن متن، پردازش محتوای متنی و درک مفهوم  کلی متون در سطوح بالاتر با دایره واژگان بیشتر و ساختار گرامری پیچیده‌تر است. درک درست از متن مستلزم تسلط به مهارت‌های خاص است. یادگیری واژگان و کسب مهارت‌های فعال در خواندن بخش دیگری از راهکارهای تقویت این مهارت است. بطور خلاصه می‌توان مهارت‌های بنیادی در بهبود خواندن و درک مطلب را به بخش‌های زیر تقسیم کرد:

 • تسلط بر درک واژگان در متن و context
 • پیش بینی رویدادهای بعدی در متن
 • دریافت ایده اصلی از متن
 • دریافت پرسش‌های پاسخ داده شده در متن
 • تشخیص آرایه های ادبی در متن
 • تشخیص هدف، قصد، نیت، و دیدگاه و نتیجه‌گیری نویسنده از نگارش متن

بطور کلی درک مطلب پیشرفته از  مباحث متوسطه شروع و به پیشرفته درک مطلب می‌رسد. مباحث  تکمیلی با ساختار پیچیده‌تر جملات و واژگان بیشتر در این مهارت و ارائه تکنیک‌های جدید درک مطلب حائز اهمیت است.

 

بنابرای می‌توان گفت، آموزش خصوصی درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی مستلزم دستیابی به اصول تدریس و آشنایی با استانداردهای علمی روز است. تا بتوان با اثر یخشی بالا به بیشترین بازدهی دست یافت.

نحوه‌ی آموزش خصوصی پیشرفته درک مطلب زبان انگلیسی در طلوع کمبریج

نحوه‌ی آموزش خصوصی پیشرفته درک مطلب زبان انگلیسی در طلوع کمبریج، با این هدف است که هرچه مدرسین ما بیشتر اطلاعات داشته باشند، کلاس‌ها با کیفیت بهتر اداره خواهد شد. به همین ترتیب زبان آموزان از کلاس بهره بیشتری خواهند برد. یک مدرس خوب در کلاس برای آموزش بهتر درس خواندن، باید بتواند از راه‌های مختلف و با ابزارهای هرچند ساده محتوای درک مطلب را آنالیز کند.
در مجموعه آموزش خصوصی طلوع کمبریج مدیریت آموزشی بر تکنیک‌های بکار گرفته شده توسط مدرسین نظارت کامل دارد. زیرا استفاده درست از تکنیک‌های آموزشی درک مطلب کمک فراوانی به میزان یادگیری زبان آموزان در متون اجتماعی حتی تخصصی خواهد کرد.
به بکار بردن استراتژی مناسب در کلاس زبان آموز را ترغیب می‌کند تا درگیر دریافت مفهوم در متن شود. نتیجتا او را وادار به فکر کردن خواهد کرد. در واقع با این روش زبان آموز نقش فعالانه‌ای در آموزش خصوصی درک مطلب انگلیسی دارد. اگر مدرسین ما در کلاس، تکنیک صحیح را بکار برند، مطمئنا نتیجه آن دریافت عمیق زبان‌آموز از متن خواهد بود. این مساله هدف هر مدرس در آموزش خصوصی درک مطلب پیشرفته زبان انگلیسی در کلاسش می‌باشد.


استراتژی‌های خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی

استراتژی‌های خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی، در ذیل بکار بردن استراتژی‌های چندگانه خواندن و درک مطلب کمک شایانی به زبان آموزان و حتی مدرسین در بهبود آموزش خصوصی درک مطلب زبان انگلیسی خواهد کرد.

استرتژی اول درک مطلب زبان انگلیسی :

استراتژی اول درک مطلب زبان انگلیسی، بدین قرار است: در حین خواندن متن از زبان آموزان بخواهید با کمک پنج حس خود راجع به تمام جزئیات متن تصویر سازی ذهنی کنند. با تصویر سازی ذهنی خود تمام وقایع را ببینند. در نهایت این سئوالات را از آنها بپرسید:

 • از نظر شما چرا تصویرسازی ذهنی شما برای متن اهمیت دارد؟
 • تصویر سازی ذهنی شما چطور در درک بهتر متن کمک می‌کند؟

استراتژی دوم درک مطلب زبان انگلیسی: ارتباط سازی در متن

استراتژی دوم درک مطلب زبان انگلیسی، ارتباط سازی در متن است، زبان آموزان باید بتوانند درباره ایده اصلی متن فکر کنند. این تکنیک کمک می‌کند تا به موضوع اصلی ( theme ) داستان پی ببرند.
ارتباط سازی بین متن و دنیای خارج از متن، به زبان آموزان کمک زیادی می‌ کند تا بتوانند تم اصلی و کلی داستان را بدرستی دریابد. بنابراین، زبان آموزان دلیل انتخاب نویسنده متن از موضوع را درک خواهند کرد. در حالیکه زبان آموزان به ارتباط سازی وقایع در متن می‌پردازند از آنها سئوالات زیر را بپرسید:

 • تم این داستان چگونه شما را به داستان‌هایی که تاکنون خوانده‌اید مرتبط می‌کند؟
 • این داستان چگونه شما را به دنیای واقعی ربط می‌دهد؟
 • پیام نویسنده در این داستان چیست؟

آموزش درک مطلب زبان انگلیسی

استراتژی سوم درک مطلب زبان انگلیسی: سئوال کردن

استراتژی سوم درک مطلب زبان انگلیسی، سئوال کردن است. باید به زبان آموزان گوشزد کرد که یک خواننده خوب داستان، همیشه فکر می‌کند و متعجب می‌شود. با تکنیک خواندن پویا زبان آموزان بهتر متن را درک خواهند کرد. زبان آموزان باید فرق بین سئوالات سطحی و سئوالات عمیق را بدانند.
مفهوم سئوالات سطحی این است که پاسخ مستقیم در متن وجود دارد.
مانند این سئوال: شخصیت اصلی داستان در متن کیست؟
سئوالات عمیق یعنی: پاسخ سئوالات در متن نهفته است. خواننده پاسخ را ظاهرا درمتن نمی‌بیند.
مثال: با خواندن این متن چه درسی از آن می گیرید؟
در حالیکه زبان آموزان فعالانه به خواندن متن می‌پردازند، از آنها این سئوالات را بپرسید؟
چه کسی؟ چه چیزی؟ کجا؟ چه وقت؟ چرا؟ چگونه؟ (Who? What? Where? When? Why? How)

استراتری چهارم درک مطلب زبان انگلیسی: اهم و مهم ساختن موضوعات در متن

استراتری چهارم درک مطلب زبان انگلیسی، اهم و مهم ساختن موضوعات است. زبان آموزان باید به دنبال یافتن موضوع اصلی در متن باشند. به جزئی‌ترین نکات توجه کنند. زبان آموز را روی زمان تغییر شخصیت در داستان یا وقایعی که شخصیت داستان را به سمت حل مشکلات داستان هدایت می‌کند، متمرکز کند.
با این روش به راحتی می‌شود ذهن زبان آموز را به طرف نکات مهم جلب کرد.
مدرس درحالیکه ذهن زبان آموز را به سمت نکات پراهمیت متن هدایت می‌کند، سئوالات زیر را مطرح می‌کند:

 • در متن مشکل چه چیزی بود ؟
 • راه حل مشکل کدام بود ؟
 • چه اتفاقاتی شما را به سمت حل مشکل هدایت کرد ؟
 • آیا هیچ یک از شخصیت ها در داستان تغییر کردند؟

استراتژی پنجم درک مطلب زبان انگلیسی: استنتاج

استراتژی پنچم درک مطلب زبان انگلیسی، استنتاج است. معمولا زبان آموزان پیش زمینه ذهنی خود را به عنوان سر نخ در خواندن استفاده می‌کنند. این در حالیست که، نویسنده آنها را مستقیم در متن نمی‌آورد. زبان آموزان را تشویق کنید:

 • چرا شخصیت داستان این کار را انجام داده یا گفته است؟
 • چرا نویسنده در داستان این گونه فضا سازی کرده است؟
 • از زبان آموز سئوال کنید که چه نتیجه‌گیری از داستان می‌شود گرفت؟

از زبان آموزان پیرامون استنتاج سئوالات زیر را بپرسید:

 • از این داستان چه اطلاعات جدیدی دریافتید؟
 • چرا فکر می‌کنید که شخصیت داستان این کار …… را انجام داد؟
 • چرا فکر می‌کنید شخصیت داستان این جمله …….. را گفت؟
 • چرا فکر می‌کنید نویسنده این داستان را خلق کرد؟

استراتژی ششم درک مطلب زبان انگلیسی: ترکیب کردن جملات متن

زبان آموزان می‌توانند تمام اطلاعات متن راجمع آوری کنند. آنها را باهم در آمیزند یا ترکیب کنند. با این روش آنها می‌توانند به تمام جزئیات داستان دست یابند و مفهوم را بدرستی درک کنند.
سئوال این بخش توسط استاد:
آیا می‌توانید داستان را خلاصه کنید؟

استراتژی هفتم درک مطلب زبان انگلیسی: توجه زبان آموز به مهارت نوشتاری نویسنده

استراتژی هفتم درک مطلب زبان انگلیسی، توجه زبان آموز به مهارت نوشتاری نویسنده است. زبان آموز می‌تواند سبک نوشتاری نویسنده را ارزیابی کند. وقتی زبان آموز از علاقمندی خود به متن سخن می‌گوید، در واقع او تشویق می‌شود نقادانه درباره نوشتار متن و تکنیک‌های نوشتاری نویسنده فکر کند.
سئوالات پیرامون مهارت نویسنده:

 • کدام بخش از متن را بیشتر از همه و کدام بخش کمتر از همه‌ی بخش‌ها دوست دارید؟
 • آیا نویسنده از زبان تلویحی یا طنز استفاده کرده است؟
 • ایا تمایل دارید آثار بیشتر این نویسنده را بخوانید؟

تولید استراتژی‌های مناسب و تکنیکی در مهارت خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی، زبان آموزان را از خوانندگان منفعل به خواننده پویا و فعال تبدیل می‌کند. در طلوع کمبریج ما تلاش می‌کنیم، تا کلاس‌هایی پر محتوا و موثر در بهبود روند آموزش زبان انگلیسی شما داشته باشیم.


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
 • زبان آموز
  احسان

  متن توضیحی و آموزشی عالی بود
  دستتون درد نکنه

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-235-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-235-1193
رایتلیهای عزیز0922-327-6626

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

آموزش خصوصی درک مطلب مقدماتی زبان انگلیسی reading comprehensionآموزش خصوصی درک مطلب مقدماتی زبان انگلیسیدرک مطلب, درک مطلب مقدماتی