آزمون تافل چیست؟

آزاده میردار
توسط

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل چیست what is toefl

آزمون تافل چیست؟ پرسش رایجی هست که بعضی افراد بعد از دوران نوجوانی و دبیرستان برای ارتقاء زبان انگلیسی و پذیرش در بعضی از دانشگاه‌های خارجی مطرح می‌کنند. در این متن شما با نگاهی اجمالی بر آزمون تافل و تعریف، بخش‌های مختلف و مهارتهای این آزمون و … آشنا می‌شوید.


آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل چیست؟ تافل مخفف TOEFL و برگرفته از عبارت انگلیسی (Test of English as a Foreign Language) است، به عنوان معتبرترین آزمون سنجش دانش زبان در دنیا مطرح است. تافل یک آزمون جـامع زبان انگلیسی است که بـرای ورود به بیش از ۴۴۰۰ کالج و دانشگاه در ایالات متحده و کانادا، و دیـگر بخش‌هـای جهان، مورد نیـاز می‌باشد. همچنیـن افراد غیر بومی که دارای مشاغل حرفه‌ای می‌باشند، بـرای ادامه فعالیتهای حرفه‌ایشان در آمریکا و کانادا مرتباً به یک رتبه تافل نیاز دارند.


چه کشورهایی آزمون تافل را پذیرش می‌کنند؟

چه کشورهایی آزمون تافل را پذیرش می‌کنند؟ پاسخ این سئوال بنا به وب سایت رسمی ای. تی. اس، (E.T.S) چنین است: شش هزار موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا و تقریبا تمام دانشگاه‌های انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و کانادا برای پذیرش، اعطای بورس تحصیلی، و فارغ التحصیلی نمرات تافل را ملاک قرار می‌دهند.


مدت زمان و شرایط آزمون تافل چگونه است؟

مدت زمان و شرایط آزمون تافل چگونه است؟ این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی‌تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سؤالها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سوالات تقریباً به صورت تصادفی است.


مهارت‌های چهارگانه آزمون تافل

مهارت‌های چهارگانه آزمون تافل شامل مهارتهای خواندن، شنیداری، گفتاری و نوشتاری است. در ادامه به هریک جداگانه پرداخته می‌شود:

مهارت خواندن (Reading Comprehension)
بخش مهارت خواندن و تقسیم بندی reading در آزمون تافل شامل ۳ الی ۵ متن بلند است. و یک سری سوالاتی در مورد این متنها موجود است. موضوع متن‌ها در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوهٔ دیگر بیان جملات، جایگزینی جملات، واژه‌های هم معنی و مترادف می‌باشد. در آزمون ibt دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد.

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
مهارت شنیداری شامل شش متن می‌باشد؛ دو مکالمهٔ دانشجویی و چهار متن نیز شبیه‌سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است.

مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)
مهارت گفتاری کلا شش قسمت را در بر میگیرد؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آنها یک سؤال دربارهٔ زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت جمعی یا مجتمع است که بخشهای reading،listening همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخشها دانشجو باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خواند یا می‌شنود و یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)
مهارت نوشتاری شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامهٔ آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقالهٔ شخصی در مورد سؤال ارائه شده می‌نویسد.


آیا آزمون تافل هم دارای انواع مختلف است؟

آیا آزمون تافل هم دارای انواع مختلف است؟ پاسخ به این سئوال، بلی است، اما تفاوت آزمون های تافل بیشتر در نحوه برگزاری آن‌هاست. ابتدا آزمون تافل به صورت کاغذی (PBT) بود و داوطلبان جواب پرسش‌ها را با مداد روی پاسخنامه علامت می‌زدند. با پیشرفت تکنولوژی، تافل به صورت کامپیوتری (CBT) هم رایج شد. اما امروز فقط به صورت های کاغذی (PBT) و اینترنتی (IBT) برگزار می‌شود. مقیاس نمره در هر کدام از این آزمون ها متفاوت است.


سخن آخر

در مرکز آموزش خصوصی زبان طلوع کمبریج، ما خواستار ایجاد حس خوب یادگیری زبان در زبان آموزان خود هستیم. استرس، یکنواختی، بی‌انگیزگی و یادگیری تکراری و طوطی‌وار بدون پیشرفت را می‌خواهیم به حداقل برسانیم.

ما می‌خواهیم با یادگیری زبان دنیای شما را تغییر دهیم

A new language is a new life, so it would be a good idea to change your life for the better

برای شرکت در کلاس‌های آموزش خصوصی زبان انگلیسی و فرانسه با ما تماس بگیرید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
دیدگاه
  • زبان آموز
    احسان

    توضیحات خیلی خوبی بود سپاس

یک نظر بدهید

درحال ارسال

02122074913
شماره تماس مشاوره زبان
همراه اولیهای عزیز0912-325-1193
ایرانسلیهای عزیز0902-325-1193

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

آزمون تافل چیست toefl testمنابع آزمون تافلآزمون تخصصی TOEFLآموزش Function Question در آزمون تافل toeflFunction Question در آزمون تافلآزمون تخصصی TOEFL